Android vs iOS – czy da się wybrać lepsze oprogramowanie komórkowe?

Nie licząc Windows Mobile i Symbian, na rynku od lat królują dwa monarsze oprogramowania – Android i iPhone OS. Z racji ich popularności dyskusja na temat górowania jednego nad drugim jest niezmiennie żywa. Od wielu lat toczy się bój o to, które oprogramowanie jest rzeczywiście lepsze. Jednak rozwiązanie problemu nie jest takie proste, ponieważ każdy z nas ma inne przyzwyczajenia i czego innego wymaga od swojego podręcznego komputera.

Android – system operacyjny od Google

Na początek warto poznać wady i zalety każdego z oprogramowań. Dlatego też na pierwszy ogień idzie Android. Jest on w znacznej większości, jeśli chodzi o użytkowanie. Jego główne cechy to uniwersalność i otwartość – są to też największe zalety tego oprogramowania. Dzięki temu, że Android opiera się o Linuksa, możliwe jest dowolne dostosowanie przez użytkownika wszystkich opcji i funkcji, a nawet zmiany wizualne w wyświetlających się aplikacjach i widżetach.

Ponadto jest jedna główna zaleta Androida, która w wielu przypadkach przewyższa zalety innych, płatnych systemów – Android jest darmowy. System ten też wygrywa w walce o ilość aplikacji. Jednak ilość ta ma też swoje skutki uboczne – dużo łatwiej w tym systemie o ściągnięcie uszkodzonej lub szkodliwej aplikacji, ponieważ nie kontroluje się ich tak ściśle, jak w systemie iOS. I mimo że sam system jest darmowy, to mnóstwo aplikacji Androida jest płatnych. A nawet, gdy działają, są usiane mikropłatnościami, które w wielu przypadkach nie pozwalają korzystać z wybranej aplikacji.

Android vs iOS – czy da się wybrać lepsze oprogramowanie komórkowe?

Istotną wadą Androida jest również fakt, że duża ilość aplikacji lub wybranie słabszego modelu telefonu ma znamienny wpływ na funkcjonowanie całego systemu. Dopiero decydując się na model z wyższej półki i regularne oczyszczanie telefonu z niepotrzebnych śmieci gwarantuje płynniejsze działanie.

iPhone OS – czy naprawdę płaci się więcej?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest nieco skomplikowana. W Androidzie sprawa jest prosta – telefon wraz z oprogramowaniem jest tańszy, jednak korzystanie z wybranych aplikacji może być kłopotliwe i uciążliwe, przez co i tak często decydujemy się na zakup dodatkowych funkcji i opcji. W przypadku oprogramowania od Apple więcej zapłacimy przy zakupie telefonu, jednak zakup każdej aplikacji gwarantuje, że nie jest ona szkodliwa ani niebezpieczna, gdyż każda przechodzi szczegółową kontrolę. Dzięki jednorazowej płatności nie musimy obawiać się ciągłego bombardowania nas mikropłatnościami. A więc płacimy więcej za lepszą jakość usług, nie musząc się jednocześnie martwić o naszą wygodę i bezpieczeństwo.

Warto przy tym pamiętać, że urządzeń Apple jest nieporównywalnie mniej niż tych korzystających z Androida. Optymalizacja systemu jest zatem znacznie łatwiejsza niż w przypadku Androida. Produkt iOS jest więc nie tylko solidnie wykonany, ale ma też dobre wsparcie techniczne.

Który system wygrywa?

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe wskazania, nie można jednoznacznie wyłonić zwycięzcy. Android jest dużo tańszym systemem, którego uniwersalność pozwala użytkownikowi na wprowadzanie dowolnych zmian. Z kolei iPhone OS jest oprogramowaniem droższym, choć jego jakość i wygoda użytkowania znamiennie przewyższa Androida. Jest on również znacznie bezpieczniejszym systemem.

Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Maxgraph