Chłodzenie procesora – wodne czy powietrzne

Przegrzanie jednostki stacjonarnej bywa uciążliwe – zwłaszcza gdy jesteś podczas rozgrywki i pokonanie wroga jest priorytetem. Późniejsze obniżenie temperatury jest szczególnie czasochłonne i może prowadzić do wielu awarii samego systemu lub przepalenia się podzespołów. Wybór chłodzenia nie jest zatem opcją – jest wyborem, który musi zostać podjęty.

Chłodzenie powietrzne – zalety i wady

Pełnię możliwości komputera zauważysz dopiero instalując dodatkowe chłodzenie – zwłaszcza gdy dysponujesz potężną maszyną. Kupując obudowę, z pewnością zwrócisz uwagę na to, ile dodatkowych wentylatorów pozwala dobudować.

Do chłodzenia powietrzem może dochodzić poprzez sam radiator lub też radiator z wentylatorem – znacznie korzystniej wypada ta druga opcja. Łopatki wentylatora wymuszają ruch powietrza i znacząco obniżają temperaturę jednostki w znacznie szybszym czasie.

O wydajności chłodzenia powietrzem świadczy liczba wentylatorów – im więcej, tym lepiej. Podstawowe jednostki mogą mieć od jednego do trzech wentylatorów. Niezadbanie jednak o wentylatory może powodować osadzanie się na nich warstw kurzu, co też sprzyja głośniejszemu chłodzeniu. Jeśli zaś chodzi o zalety tego zastosowania, to jest zdecydowanie lżejsze niż wodne chłodzenie i mniej skomplikowane.

Chłodzenie wodne – specyfikacja

Choć nazwa jest nieco myląca, bo w gruncie rzeczy przy obniżaniu temperatury wykorzystuje się płyn chłodniczy, nie wodę, ta metoda chłodzenia jest niezwykle efektywna. Jednostka składa się z kilku części, które są na tyle łatwe w montażu, że pierwsze amatorskie jednostki chłodzenia wodnego były znane już w latach 80. Obecnie na rynku mnóstwo jest możliwości. Na przykład, możesz zainwestować w chłodzenie zwykle lub chłodzenie AiO, w którym nie istnieje problem odpowietrzania systemu czy uzupełniania cieczy.

Chłodzenie wodne sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się potężną moc komputera. Mocne podzespoły są szczególnie wymagane w zestawach gamingowych, ale też wśród programistów i inżynierów. Ponadto, chłodzenie wodne jest niezwykle ciche, dzięki czemu nie musisz się martwic o skupienie na swoim zadani, podczas gdy obok słychać jazgoczącą jednostkę.

Oczywistym plusem wodnego chłodzenia jest też design – dodając barwnik do płynu chłodniczego, możesz cieszyć się wyjątkowym światłem płynącym z jednostki.       

Co wybrać?

Chłodzenie powietrzem jest zamontowane w każdej jednostce i całkiem dobrze radzi sobie w warunkach wymagających umiarkowanej mocy. Jeśli jednak liczysz na płynną grę lub zamierasz pracować na kilku bazach danych jednocześnie, chłodzenie wodne lepiej sprosta wyzwaniu. Dodatkowym atutem jest wyjątkowo cicha praca, która nie przeszkodzi w skupieniu się na pracy. Mimo skomplikowanej konstrukcji chłodzenie wodne jest dość łatwe – kupując All-in-One, nie musisz nawet pytać, jak wygląda konserwacja, bo w dużej mierze urządzenie odpowiada samo za siebie.

Mimo wszystko warto dostosować rozwiązanie do Twoich możliwości i nie przesadzać – jeśli grywasz jedynie okazjonalnie, a komputer służy Ci głównie do oglądania filmów lub pracy, raczej nie potrzebujesz aż tak pokaźnego sprzętu, jak chłodzenie cieczą – nie musisz też zatem marnować pieniędzy na droższe, skuteczniejsze rozwiązania.

Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Maxgraph