Cyberbezpieczeństwo – jak bronić się przed atakami hakerskimi?

W dobie postępującej cyfryzacji niemal każda firma przechowuje swoje dane w systemach komputerowych. Taka forma gromadzenia istotnych informacji związanych z działalnością gospodarczą niesie za sobą liczne korzyści. Wiąże się to również z wieloma zagrożeniami. Cyberataki zdarzają się coraz częściej i przybierają różną postać, a ich skuteczne przeprowadzenie może doprowadzić do ogromnych szkód finansowych i wizerunkowych. Z tego względu niezwykle ważne jest podjęcie działań, które zminimalizują ryzyko nieautoryzowanego dostępu do wrażliwych danych firmy. Podpowiadamy, jak bronić się przed cyberatakami.

Zabezpieczenia infrastruktury IT

By zapewnić poufność danych, warto zastosować się do kilku uniwersalnych zasad zarządzania bezpieczeństwem. Sprawdź, co pomoże uchronić się przed cyberatakami!

  1. Ochrona haseł – hasła powinny być silne – zawierać wielkie i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. Pamiętaj, aby nie zapisywać ich w dostępnych miejscach ani nie stosować autouzupełniania. Nie używaj również tego samego hasła do kilku kont oraz zadbaj o ich regularną zmianę.
  2. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe – tam, gdzie to możliwe, stosuj dwustopniową weryfikację, która wymaga dodatkowego poświadczenia od pracownika podczas logowania.
  3. Stosowanie oprogramowania antywirusowego i zapory sieciowej.
  4. Regularna aktualizacja oprogramowania – aktualizacje zwykle zawierają dodatkowe poprawki zabezpieczeń, które wzmacniają ochronę przed nieautoryzowanym dostępem do danych. Z tego względu należy zadbać o ich regularne przeprowadzanie na wszystkich urządzeniach.
  5. Tworzenie kopii zapasowych – kopie umożliwiają odzyskanie danych po ataku, zapobiegając tym samym ich całkowitej utracie. Pamiętaj jednak, aby przechowywać je w wyodrębnionych systemach.
  6. Regularne szkolenia pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa – każdy pracownik powinien być świadomy potencjalnych zagrożeń oraz wiedzieć, jak je rozpoznawać.

Audyty i testy bezpieczeństwa

Oprócz przestrzegania podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa, warto również wykonywać audyty i testy bezpieczeństwa (https://sprint.pl/pl/uslugi/audyty-i-testy-bezpieczenstwa). Działania polegają na kompleksowej analizie stopnia zabezpieczenia systemów informatycznych, oprogramowania oraz wrażliwych danych. W ich trakcie przeprowadza się symulację cyberataku, sprawdzając tym samym podatność na próby uzyskania nieautoryzowanego dostępu. Profesjonalne usługi tego typu świadczy firma Sprint S.A. Audyty mają na celu wykrycie potencjalnych luk w zabezpieczeniach i  słabych punktów stosowanych w firmie urządzeń oraz wdrożenie odpowiednich środków. Stanowią najskuteczniejszy środek zapobiegawczy, dlatego też warto wykonywać je regularnie. Zadbaj o poziom bezpieczeństwa danych!

Powiązane
Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Maxgraph