Efekty specjalne w filmach

Z pewnością nie raz zastanawiałeś się jak w filmach powstają efekty specjalne. Wiele osób wie, że jest to możliwe dzięki technologii. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że często wymyślony świat powstaje na krótki okres czasu w wielkich salach. Jeżeli więc wierzysz że latające miotły w Harrym Potterze były autentyczne, a Bilbo Baggins rzeczywiście znikał to ten artykuł zniszczy Twoje dzieciństwo.

Stary dobry green screen

Dzięki kawałkowi zielonego materiału możemy tak naprawdę wszystko. Programy komputerowe wyłapują kolor i pozwalają na wklejenie dowolnego obrazu. Dzięki temu można było stworzyć totalnie nową scenografię ograniczając do minimum zapotrzebowanie materiały potrzebne do wykonania całej scenografii. Znacząco ułatwia to pracę i optymalizuje budżet. Wystarczy postawić aktora na zielonym tle i już!

Efect Genesis

To specjalny efekt, który umożliwia nadanie realistycznego wyglądu każdej rzeczy. Dzięki temu można prawić, że Godzilla potrafi naturalnie się ruszać. Wygląda jakby faktycznie kiedyś istniała. Dzięki temu filmy zyskują na realistyczności.

Motion capturing

To technologia, która pozwala na zapisywanie ruchów i przenoszenie je na komputerowo tworzone modele. Aktorzy z reguły są ubrani w specjalny kostium, który rejestruje ruchy. Na głowie jest specjalna kamera, która rejestruje ruchy twarzy, takie jak mimika, oczy. Dzięki specjalnym sensorom naklejonym na nim możliwe jest precyzyjne zapisanie i zapamiętanie ruchu. Wystarczy dodać tylko komputerowo postać i już!

Technologie CGI

Cała tajemnica tkwi w CGI. Większość z tych efektów możemy podziwiać właśnie dzięki Computer Generated Imagery. To technologia, która umożliwia tworzenie efektów specjalnych. Pozwala na przykład z animować film i zintegrować go z resztą. To właśnie na tym bazuje większość specjalnych dodatków do filmów.

Compositing

Nagrane obrazy łączą się z obrazami, które są generowane na komputerze podczas montażu i edycji filmu. Jest to możliwe właśnie w post produkcji.

Morphing

To efekt zmiany. Obraz pierwotny przekształca się w docelowy. Na przykład człowiek staje się zwierzęciem. Zaprogramowany komputer deformuje obraz twarzy i ciała tak, by mógł swobodnie przejść w inną. Dzięki temu obraz jest płynny. Wychwytuje się więc najmniejsze różnice i niedoskonałości i zniekształca je, a potem dorzuca kolejny obraz. Bardzo ciekawy efekt i wiele osób się na niego decyduje.

Zanim technika filmowa się rozwinęła każdy efekt filmowy wymagał od twórców sporych nakładów pracy. Aktorzy musieli wisieć na cienkich linach, by utworzyć efekt lewitacji. Teraz technika jest na tak zaawansowanym poziomie, że nie ma potrzeby stosowania takich tricków. Dzięki temu cały proces kręcenia i montażu trwa szybciej i nie wymaga tak dużych nakładów pracy. Kto wie co jeszcze przyniesie przyszłość.

Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Maxgraph