Film to przewidział – o technologiach z filmów, które się sprawdziły.

Temat przyszłości w filmach jest poruszany zaskakująco często. Już od dawna ludzi interesowało podróżowanie w czasie, nowe wynalazki i technologie. Poruszanie tego rodzaju tematów daje możliwość pokazania widzom wad i zalet nowych wynalazków. Oto filmy, które wprowadziły technologiczny zamęt do świata.

Matrix

Chyba najbardziej kultowy film, każdy zna, chociażby z nazwy. W wirtualnej wizji przyszłości, która wydaje się być rzeczywistością bohaterowie doświadczają sytuacji, w której to maszyny przejmują kontrolę nad ludzkością. Był to odpowiednik dzisiejszego Oculusa, który również wprowadza człowieka świat wirtualny do rzeczywistego.

Iron Man

Superbohater, który walczy ze złem za pomocą swojego cyberkostiumu. Został on wyposażony w technologiczne cudeńka. W scenie z laboratorium, w którym tworzył swoje stroje aż roi się od wyimaginowanych technik. Czy aby na pewno wszystko było fikcją? Bohater ma osobistego asystenta J.A.R.V.I.S. Dotykowy panel, którego nie musi używać w specjalnych rękawiczkach. Interfejs jest holograficzny, co wzbudza spore zainteresowanie. Dzisiejszym odpowiednikiem tego rodzaju systemu jest nasz prywatny Asystent Google albo Siri (obsługuje urządzenia Apple). Dzięki niemu nie musisz zastawiać budzika, Twój prywatnym pomocnik sam o to zadba. Jeżeli zapragniesz to zaśpiewa Ci piosenkę, opowie dowcip, znajdzie hasło w wyszukiwarce czy zadzwoni do wybranej przez Ciebie osoby.

Pamięć absolutna

W tym filmie wynalazki widać praktycznie na każdym kroku. Od urządzeń, które rejestrują sny przez hologram aż po lodówki z panelem dotykowym. Największym gadżetem jest jednak wszczepiony w dłoń implant telefoniczny. Wystarczy przyłożyć rękę do gładkiej powierzchni a wyświetli się na niej ekran. Dzisiaj mamy coś takiego jak Airborne Ultrasound Tactile Display. Wyświetla obraz klawiatury na dłoni i wysyła sygnał dotykowy. Ten wynalazek został opatentowany przez naukowców z Tokio i najdalej za dziesięć lat powinien być dostępny dla każdego użytkownika.

Gwiezdne wojny: Część VI – Powrót Jedi i Harry Potter i Insygnia Śmierci cz. I

Księżniczka Leia i Luke Skywalker przez lasy Endoru lecą na motorowerze. Hagrid wraz z Harrym uciekają przed śmierciożercami na latającym motorze z przyczepką. Okazuje się, że tego rodzaju wynalazki nie są wcale tak odległe. Kilka lat temu powstał bowiem prawdziwy latający motorower. Wyglądem przypomina drona, na którym można usiąść. Potrafi wznieść się na trzy metry. Ma siodełko, a zamiast kół z przodu i z tyłu po dwa śmigła. Od tamtej pory powstało jeszcze kilka prototypów tego wynalazku i raczej inżynierowie na tym nie poprzestaną.

Wall-E

Z pewnością kojarzysz te bajkę o robocie, który jako jedyny zostaje na planecie. Szkody jakie ludzie wyrządzili sprawiły, że cała populacja musi się przenieść na wielki statek. Tam mają latające fotele, które nie wymagają podejmowania przez ludzi żadnych aktywności, przez co jeszcze bardziej im się nie chce. Przed oczami mają lewitujące ekrany więc niczego innego do szczęścia im nie potrzeba. Maszyny podają im jedzenie, są otyli, a kiedy jeden z ludzików spada z latającego fotela nie jest w stanie z niego wstać. W tej bajce nogi nie są ludziom potrzebne. Nawet siedzenie na plaży w tym urządzeniu jest możliwy. Okazuje się, że prototyp latającego fotela już powstał. Pod nim umieszczona jest poduszka powietrzna, która sprawia, że naprawdę się utrzymuje w powietrzu. Jednakże biorąc pod uwagę historię w Wall-E może lepiej żeby jednak tego rodzaju wynalazki jednak nie powstały?

W dobie mobilności tego rodzaju wynalazki przestają dziwić. Z jednej strony każda nowinka jest owocem pracy naukowców w trudnych warunkach. Momentami bywa to niepokojące jak w przypadku latających foteli ale także fascynujące jak lewitujący motocykl i praktyczne jak Siri czy Asystent Google. Przed nowinkami technologicznymi nie uciekniemy, możemy jedynie liczyć na to, że mimo wszystko nie zdegradują świata tylko i wyłącznie do jednostki mobilnej.

Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Maxgraph