Google Pixel 4 – funkcjonalny telefon czy napakowany dodatkami gadżet?

Październikowy debiut od Google dla niektórych był długo wyczekiwanym szczytem technologicznego zaawansowania. Inni z kolei twierdzą, że istnieją lepsze telefonu niż prezentowany model. Warto zatem przyjrzeć się bliżej nie tylko poszczególnym specyfikacjom telefonu, ale też marketingowi, który zdecydowanie warto docenić – choćby przez wzgląd na jego nieszablonowość.

Czym ten model różni się od innych?

Google Pixel 4 zdecydowanie wyróżnia się wśród wszystkich modeli od Google. Dotychczas tył telefonów z serii Pixels podzielony był na dwie części kolorystyczne – większą dolną i mniejszą górną. Na dolnej znajdowało się logo Google, a powyżej wbudowano czytnik linii papilarnych i aparat. W Google Pixel 4 zrezygnowano z tego rozwiązania na rzecz jednokolorowej matowej tylnej pokrywy, w której górnym lewym rogu na kwadracie umieszczono aparat. Ponadto, model jest dostępny w trzech wersjach kolorystycznych – Małej Czarnej, Bardzo Pomarańczowej i Jasne, że Białej.

System Motion Sense w Google Pixel 4


Zamiast czujnika linii papilarnych, telefon Pixel 4 ma korzystać ze skanera twarzy – po rozpoznaniu twarzy właściciela, telefon ma się sam odblokować. Zastosowanie Face ID ma też autoryzować płatności, których dokonujemy za pomocą telefonu. Co ciekawe, telefon jest jednym z pierwszych, który zdecydował się na wmontowanie czipu Soli. Soli jest odpowiedzialny za wykrywanie ludzkich gestów. Przykładowo, może umożliwić kontrolowanie playlisty lub odrzucanie połączeń bez dotykania ekranu. Jest to zdecydowanie jedna z najbardziej innowacyjnych technik wprowadzonych w telefonie.

Porównanie – Google Pixel 4, Samsung galaxy Fold czy iPhone 11?

Warto też nadmienić, że tylny aparat fotograficzny umieszczony w telefonie Google Pixel 4, podobnie jak w przypadku iPhone 11, jest podwójny – Google dysponuje 16 Mpx, natomiast iPhone – 12 Mpx. Z kolei Samsung Galaxy Fold posiada potrójną kamerę, z czego najwyższa również ma 16 Mpx – zestawienie w tym aspekcie zdecydowanie przegrywa iPhone. Trzeba jednak również zwrócić uwagę na przednią kamerę – wśród trzech wyróżnionych modeli, Google Pixel 4 wypada najgorzej, operując aparatem 8 Mpx (Samsung Galaxy Fold – 10 Mpx, iPhone 11 – 12 Mpx). Warto jednak na pocieszenie dodać, że ze wszystkich trzech to właśnie najnowszy Pixel 4 ma ekran dodatkowo zabezpieczony Gorilla Glass 5.

Warto też wspomnieć o pojemności baterii, która przede wszystkim świadczy o wydajności telefonu. Na tej podstawie można oszacować, jak długo nasz telefon będzie działał bez ładowania go – im większa pojemność mAh, tym dłuższa praca na urządzeniu. Wszystkie trzy modele mają wbudowana baterię litowo-jonową, jednak pojemności zdecydowanie się różnią. Trzecie miejsce zajmuje Google Pixel 4 z pojemnością 2800 mAh (iPhone 11 – 3110 mAh; Samsung Galaxy Fold – 4380 mAh). Obecny standard w telefonach to 3000 mAh – łatwo więc stwierdzić, że Google ze swoim telefonem pod tym względem znajduje się nieco poniżej przeciętnej.

Niezwykła promocja

Jedyne, czego zdecydowanie nie mają ani Samsung Galaxy Fold, ani iPhone 11 to niezwykle kreatywna promocja swojego telefonu. Żadna z powyższych firm nie wpadła na to, by zmienić typowe opakowanie telefonu na, na przykład pudełko płatków śniadaniowych czy pizzę – tak, jak uczynił to Google Pixel 4. Nie schematyczne podejście do wysyłki jest innowacyjne – nie powinno być to niespodzianką dla nikogo, kto śledzi poczynania firmy online – w końcu Google jest znany ze swojego nowoczesnego charakteru.

Najnowsza propozycja jest zdecydowanie najlepszą od Google, jednak w porównaniu z tegorocznymi propozycjami od Samsunga czy Apple wypada dość średnio. Trzeba przyznać, że telefon za pomocą dodatków (np. czipu Soli) staje się niezwykle innowacyjny, jednak przy zakupie warto sprawdzić też szczegółowe specyfikacje telefonu, który zamierzamy kupić. Mimo iż sam Google Pixel 4 nie jest jeszcze dostępny w Polsce, to nie należy się załamywać – dostaniemy trochę dodatkowego czasu, by zastanowić się, czy cena jest adekwatna do jakości oferowanego produktu.

Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Maxgraph