Jaka karta graficzna do gier?

Jedną z najistotniejszych rzeczy, zwłaszcza dla gracza, jest wybór karty graficznej lub sprzętu operującego odpowiednią kartą. Na pierwszy rzut oka można łatwo stwierdzić, że dostępnych opcji jest multum – przesyt możliwości wyboru nie zawsze jest jednak dobry. Przede wszystkim rozważając kupno karty graficznej, trzeba znać jej podstawowe rodzaje – umiejętność ich zidentyfikowania w proponowanych modelach z pewnością się przyda.

Karty graficzne są jednym z elementów, który wspomaga wydajność całego systemu. Zadaniem tego podzespołu jest przedstawienie cyfrowych danych w postaci grafiki widocznej po włączeniu komputera lub laptopa na jego monitorze. Pomaga też systemowi w obróbce zdjęć oraz w renderowaniu i konwertowaniu animacji lub nagrań.

Dwa podstawowe rodzaje kart graficznych

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że mamy wybór między kartą zintegrowaną i dedykowaną. Pierwszy wyróżniony typ różni się od drugiego stosunkowo niższą ceną i energooszczędnością. Jednak wydajność tego rodzaju karty jest znacznie niższa niż karty dedykowanej. Z tego powodu raczej nie nadaje się do gier – świetnie sprawdzi się za to w laptopach biurowych lub mobilnych. W obu przypadkach jest wyborem optymalnym.

Z kolei cechą charakterystyczną karty dedykowanej jest jej większa wydajność w porównaniu do zintegrowanej. Jest też droższa i szybciej zużywa energię elektryczną. Dedykowana karta graficzna jest jednak świetnym wyborem dla gracza, gdyż umożliwia granie w nawet najbardziej wymagające gry komputerowe. Karta dedykowana będzie też dobrym wyborem, jeśli zawodowo zajmujemy się projektowaniem i pracujemy z dużymi plikami graficznymi, które wymagają obróbki.

Istnieje też trzecia opcja – połączenie obu kart w jednym systemie. Karta zintegrowana przyda się przy pracy i nauce, natomiast dzięki dedykowanej można będzie oglądać filmy i grać w gry. Dzięki temu zastosowaniu laptop i komputer zyska na funkcjonalności.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty graficznej?

Mimo iż Nvidia i AMD toczą zażarty bój o to, która z firm produkuje lepsze karty graficzne, wybór wcale nie jest taki prosty. Obie mają w ofercie szeroką gamę rozmaitych modeli, z których można wybierać. Mimo zaawansowania obu firm można wskazać pewne cechy, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania odpowiedniej.

Przede wszystkim trzeba sprawdzić jej procesor (GPU). Jest to najważniejszy element każdej karty graficznej, który decyduje o jej wydajności. Wybierając GPU, trzeba zatem zwracać uwagę na ilość jednostek i taktowanie – im więcej jednostek i im wyższe taktowanie, tym lepiej. Warto też pamiętać, że wyższe ustawienia grafiki łączą się bezpośrednio z wymogiem dostosowania do tego pamięci wideo karty graficznej (VRAM) – trzeba zatem sprawdzić pojemność (która może sięgać 16GB), taktowanie i przepustowość. Ta ostatnia odnosi się do komunikacji między procesorem graficznym a pamięcią graficzną. Im większe taktowanie, tym lepsza wydajność.

Oprócz GPU i VRAM istnieje jeszcze kilka aspektów, na które należy zwracać uwagę. Są nimi, między innymi, chłodzenie oraz złącze karty graficznej. O ile drugi przywoływany element nie stanowi problemu, gdyż obecnie problemy z kompatybilnością są znikome, o tyle warto zastanowić się nad chłodzeniem. Istotnymi cechami systemu chłodzącego jest jego rozmiar i ilość wentylatorów. Dobrym rozwiązaniem może też okazać się półpasywne chłodzenie, które nie hałasuje, gdy nie jest używane.

Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Maxgraph