Miniaturowy robot Origami – nowa nadzieja dla chirurgii?

Mimo iż nie istnieje od dzisiaj, miniaturowy robot Origami stworzony przez naukowców z MIT (Instytutu Technologicznego Massachusetts) może zrewolucjonizować oblicze współczesnej medycyny. Jak sama nazwa wskazuje, robot samodzielnie składa się na wzór origami. Może się poruszać, pływać, przenosić obiekty, a w razie konieczności – sam się zniszczyć.

Z czego jest zbudowany?

Robot w stanie spoczynku ma kształt kwadratu – nazywa się go Primer. Może on przywdziewać rozmaite mini egzoszkielety i tworzyć trójwymiarową strukturę. By ją osiągnąć, musi zostać umieszczony na podgrzewającej go płytce. Następnie papier lub polistyren zgina się, nadając robotowi intencjonalny kształt. Magnes w robocie pełni funkcję silnika. Jeśli zostanie wystawiony na działanie pola magnetycznego, zacznie wibrować i wprawi strukturę w ruch. Cały robot swoją wagą sięga 0,31 gramów i nie przekracza długości 2 centymetrów.

Częściami składowymi robota jest magnes, czyli materiał magnetyczny PVC, który umieszcza się między warstwami papieru lub polistyrenu. O ile papier jest bezpiecznym wyborem, który dla każdego z nas jest zrozumiały, o tyle druga potencjalna część składowa może być nieco niezrozumiała. Polistyren jest bezbarwnym i termoplastycznym tworzywem sztucznym. Jest najczęściej stosowany do produkcji elementów elektrotechnicznych, opakowań czy zabawek. Wykorzystuje się go w budownictwie i chłodnictwie. Jego kolejnymi zaletami jest jego lekkość, trwałość, odporność na większość rozpuszczalników i brak reakcji w kontakcie z wodą.

Zastosowanie w medycynie

Dość niekonwencjonalnym zastosowaniem robota jest pomysł, by wykorzystać jego niewielki rozmiar w chirurgii. Połknięcie miniaturowego robota umieszczonego w kapsułce miałoby być stuprocentowo bezpieczne – zwłaszcza że może się on sam zniszczyć w dowolnej chwili. Po uwolnieniu się z kapsułki robot mógłby złączyć się z dowolnym egzoszkieletem (również połkniętym w postaci kapsułki) i przeprowadzić dowolną procedurę – zszyć rany, usunąć wybrane obiekty lub pobrać próbki do badań.

Od lat lekarze chirurdzy korzystają z narzędzi – dotychczasowo były to narzędzia zewnętrzne wykorzystywane przy różnego rodzaju zabiegach operacyjnych. Natomiast robot origami miałby wniknąć w ciało pacjenta i uleczyć je od środka – choćby częściowo. Wykorzystanie jego możliwości byłoby znacznie bezpieczniejsze niż klasyczne otwieranie ciała, które jest obarczone wieloma ryzykami. Zmniejszyłaby się tez możliwość pooperacyjnych powikłań, zwłaszcza wśród osób starszych.

Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Maxgraph