Na czym polega praca w IT?

Z roku na rok branża IT rozwija się coraz intensywniej. Niemal każdego dnia słyszymy o powstawaniu nowych firm i niekończących się procesach rekrutacyjnych. Jednak wraz ze wzrostem zapotrzebowania narasta również liczba mitów na temat samej branży oraz jej specyfiki.

Od czego zacząć?

Branża IT jest dziedziną wyjątkowo chłonną i w pewnym sensie pełną sprzeczności. Z jednej strony daje ona szanse niemal każdemu – coraz częściej spotykamy się z sytuacją, gdy kandydat zostaje przyjęty na stanowisko mimo braku specjalistycznego wykształcenia. Nowoczesne firmy wolą inwestować w pracownika, który po prostu posiada konkretne umiejętności oraz odznacza się chęcią samorozwoju. Oczywiście dyplom z uczelni technicznej znacznie ułatwia poszukiwania, jednak należy pamiętać, że musi być on poparty przede wszystkim praktyką. Uczelnie wyższe często dają świetne podstawy, jednak w wielu przypadkach nie nadążają za dynamicznie zmieniającym się rynkiem. Dlatego, jeśli planujesz karierę w IT, postaw na studia połączone z ciekawym portfolio.

Na czym polega praca w IT?

Czy IT się opłaca?

Większość pracowników z tej branży naprawdę nie może narzekać na proponowane zarobki. Przeciętny specjalista zarabia między 2,5 tysiąca – 5,5 tysiąca złotych netto. Jednak trzeba liczyć się z tym, że jest to praca, która wymaga niemal ciągłego doszkalania się. Bywają dni, kiedy przez osiem godzin można zając się mniejszymi i prostszymi projektami, oraz inne, gdy trzeba zostać trzy godziny dłużej, ponieważ np. na obsługiwanej stronie pojawił się problem. Poza tym, gdy nie ma żadnych ważniejszych zadań, przedsiębiorcy często zachęcają swoich pracowników do udziału w różnego rodzaju szkoleniach czy kursach. Z drugiej strony jest to również zajęcie, które często wiąże się z dyspozycyjnością 24/7, jednak większość problemów można naprawić z własnego łóżka.

Jakie zawody są najbardziej pożądane?

W przypadku IT największym prestiżem cieszą się programiści. Również w tym przypadku najistotniejszy nie jest wcale dyplom a konkretne, praktyczne umiejętności. Jednak mimo wszystko należy pamiętać o tym, że branża IT to dość szerokie pojęcie. W jej obrębie zatrudnienie znajdą zarówno introwertycy, który świetnie wpisują się w stereotyp informatyka oraz osoby o dobrze rozwiniętych umiejętnościach miękkich, którzy będą odpowiedzialni za kontakt z klientem. Wdrożeniowcy, architekci systemu – te osoby mogą liczyć na częstą pracę poza biurem, liczne wyjazdy służbowe oraz ogromną dynamikę.

Jakimi cechami powinien odznaczać się przyszły pracownik branży IT?

Mimo że podkreślamy istotę wiedzy techniczne, to nie możemy zapominać o wadze umiejętności społecznych. W powszechnym rozumieniu pracownik IT kojarzy nam się przede wszystkim z osobą, która nie jest kontaktowa. W rzeczywistości sytuacja wygląda nieco inaczej. Poza wspominaną już kwestią komunikacji z klientami należy również pamiętać o tym, że wiele projektów wymaga umiejętności pracy w zespole, który dodatkowo zmienia się z ogromną dynamiką. Dlatego wymagana jest dość duża umiejętność szybkiej akomodacji.

Jak widać, branża IT to przede wszystkim bardzo chłonny rynek, który mimo wielkich możliwości, wymaga również konkretnych umiejętności oraz przede wszystkim pasji i zaangażowania.

Powiązane
Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Maxgraph