Płatność BLIK-iem – wygodny sposób płatności czy zagrożenie?

Nowy sposób płatności BLIK powoli zaczyna rozwijać skrzydła. By skorzystać z nowego systemu płatności mobilnych nie trzeba instalować osobnej aplikacji – najpewniej system został zintegrowany z aplikacją mobilną banku, do którego należysz. Dzięki BLIKOWI możliwe jest płacenie bezgotówkowe, które znacznie ułatwia codzienne zakupy.

Po co mi BLIK?

BLIK nie jest niezbędny, by kontynuować korzystanie z aplikacji bankowej, jednak znacząco podnosi komfort zakupów i dokonywania opłat zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Bez podawania danych karty można też wypłacać pieniądze z bankomatu. Dodatkowo, wybrane banki pozwalają przelewać pieniądze na numer telefonu i wpłacać gotówkę na konto. Możliwości korzystania z BLIKA wciąż się powiększają.

Jak działa BLIK?

Przede wszystkim należy na telefonie zainstalować aplikację banku, do którego należymy. To ona staje się naszą nową kartą płatniczą. Biorąc ze sobą na zakupy telefon i uruchamiając przesyłanie danych jesteśmy w stanie wygenerować w aplikacji jednorazowy kod, który na ogół traci swoją ważność po około dwóch minutach. Następnie ten sam kod wpisujemy na terminalu lub prosimy, by sprzedawca go wprowadził. Po zatwierdzeniu transakcji na terminalu, robimy to samo na smartfonie.

Metoda ta wygląda podobnie jeśli rozważamy zakupy w sklepie internetowym. Liczba stron umożliwiających płacenie BLIKIEM stale rośnie, choć już teraz jest to możliwe w systemie DotPay, Przelewy24 i PayU. Tak samo jak wcześniej generujemy kod, który przepisujemy i zatwierdzamy – na stronie i w aplikacji. Używanie BLIKA znacznie skraca czas dokonywania płatności – w porównaniu do tradycyjnego przelewu trwa on dosłownie 2-3 minuty.

Jak działa BLIK?

Sytuacja wygląda analogicznie gdy dokonujemy wypłaty z bankomatu. Nie potrzebujemy w tym celu ani karty, ani numeru PIN. Po prostu wybieramy wypłatę BLIKIEM, przepisujemy kod, wprowadzamy kwotę, którą chcemy otrzymać i zatwierdzamy.

Czy BLIK jest bezpieczny?

BLIK, tak samo jak każda inna metoda płatności, jest obarczona ryzykiem kradzieży naszych środków pieniężnych. Mimo apelacji do społeczeństwa by zabezpieczać swoje transakcje, przestępstwa się zdarzają. Najczęściej ofiarą zostaje osoba, która podała kod BLIK oszustowi podszywającemu się pod członka rodziny lub bliskiego znajomego.

Warto zatem być podwójnie ostrożnym, gdy dojdzie do prośby pożyczki – najlepiej zadzwonić i upewnić się, że dana osoba potrzebuje naszej pomocy, zwłaszcza wtedy, gdy prosi o wsparcie przez komunikator internetowy, na przykład Messenger. BLIK jest prosty w obsłudze, jednak nie ma możliwości cofnięcia transakcji po tym, jak już jej dokonamy.

Oprócz zabezpieczenia swojego profilu społecznościowego, warto podjąć kroki by dodatkowo uniemożliwić kradzież. Przede wszystkim należy zabezpieczyć telefon numerem PIN i trudnym hasłem. Domyślną opcją w BLIKU jest też brak autoryzacji kodem PIN transakcji do 50 złotych, jednak i to warto zmienić i każdą płatność dodatkowo potwierdzać znanym tylko nam PINEM. Jednym ze środków ostrożności o którym łatwo zapomnieć jest korzystanie z własnego przesyłu danych podczas korzystania z BLIKA i rezygnowanie z dostępnych, publicznych sieci na czas dokonywania płatności. Jeśli natomiast musimy oddać telefon do naprawy, warto usunąć z niego wszystkie wrażliwe dane.

Powiązane
Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Maxgraph