Postępująca miniaturyzacja elektroniki – OmniVision OV6948

Od lat rośnie popularność miniaturyzacji – zwłaszcza gdy chodzi o zastosowania w inteligentnych domach i urządzeniach, jak również w medycynie. Wysiłki inżynierów i naukowców nie idą na darmo – z roku na rok wzrasta nie tylko jakość naszego życia, ale i rośnie nasze bezpieczeństwo. Przykładem miniaturyzacji mogą być baterie pastylkowe (stosowane, na przykład, w dzwonkach do drzwi) lub kamery.

Najważniejsze specyfikacje

Nasze wyobrażenia o miniaturowej kamerze zostały przekroczone – wbrew pozorom najmniejszą kamerą nie jest umieszczona w butonierce tajnego agenta specjalna kamera szpiegowska. Niedawną rekordzistką Guinnessa została kamera OmniVision OV6948. Jej wymiary to zaledwie 0,57 x 0,57 mm, natomiast rozdzielczość sięga 40 kilopikseli. Jest w stanie nagrywać firmy w 30 fps (30 klatek na sekundę), co zapewnia dość wysoką płynność obrazu. OmniVision, jak na swoją wielkość, jest zatem również zaawansowana technicznie.

Mini kamera jest też w stanie robić zdjęcia w rozdzielczości 200 x 200 pikseli. Jest też dość wytrzymała na otaczające ja warunki pogodowe – może pracować w warunkach od 70 do -20 stopni Celsjusza. Kamera jest w pełni dostępna do kupna komercyjnego, jednak jej główne zastosowanie wiąże się raczej z medycyną.

Zastosowanie medyczne

W związku z rosnącą potrzebą na rynku medycznym, na rynku pojawiają się coraz to mniejsze narzędzia usprawniające prace chirurgów. Są one znacznie mniej inwazyjne niż klasyczne narzędzia używane przy zabiegach operacyjnych. Rosnące wydatki na opiekę zdrowotną, postępujące starzenie się społeczeństwa i wzrost klasy średniej to czynniki, które mają bezpośredni wpływ na rosnące zapotrzebowanie względem miniaturowych narzędzi zabiegowych.

Kompaktowa wielkość najmniejszego na świecie sensora obrazu pozwala mu sprawnie znaleźć zastosowanie na rynku medycznym. Mimo swojej niskiej rozdzielczości kamera zaprojektowana została w ten sposób, by zmieścić się nawet w żyłach człowieka. Taki wgląd w ludzki organizm pozwoli chirurgom w diagnozie i procedurach chirurgicznych, podczas gdy wcześniej zabiegi takie musiały być przeprowadzane bez żadnego wcześniejszego zapoznania się ze stanem chorobowym – operacje były przeprowadzane „na ślepo” lub korzystano z narzędzi o jeszcze mniejszej niż OmniVision rozdzielczości.

Jak na swoją wielkość, kamera oferuje dobra jakość – wiernie odzwierciedla kolory i odznacza się niskim poziomem szumów. Jest czuła na światło, dlatego nie wymaga go dużo, by właściwie pracować. W założeniu jest też znacznie bardziej komfortowa dla pacjenta podczas procedury wykorzystującej endoskop. Jej zastosowanie nie ogranicza się jednak tylko do medycyny – może być też wykorzystywana w przemyśle.

Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Maxgraph