Wybrać dysk HDD czy SSD?

Podstawą działania każdego komputer jest dysk twardy. Na nim zapisywany jest system operacyjny, oprogramowanie i wszystkie pliki. Od niego zależy pojemność naszego sprzętu, ale też prędkość systemu i płynność jego działania. Dane, które zapisujemy na dysku twardym, są tam zapisywane do czasu ich usunięcia. Mimo iż zarówno dysk HDD, jak i SSD mają to samo zastosowanie, różnią się kilkoma kluczowymi mechanizmami.

Dysk HDD – dużo miejsca za niską cenę

Pierwsze, na co zwraca się uwagę przy wyborze komputera i laptopa jest jego dysk twardy, który stanowi podstawę działania. Bierze się przy tym pod uwagę cenę produktu, która może nas ograniczać. Jeśli dysponujemy mniejszym funduszem, zapewne zdecydujemy się na dysk HDD – jest on stosunkowo tani i ma bardzo dużą pojemność. Dzięki temu istnieje możliwość archiwizowania danych. Dysponując dużą ilością miejsca, nie musimy się bać, że zabraknie go na zdjęcia wykonywane lustrzanką czy setki innych plików graficznych i dokumentów.

Dysk HDD jest też dobrym wyborem, gdy chcemy wymienić nasz obecny dysk na inny, a nie dysponujemy nowszym sprzętem. Jeśli nasz komputer ma już kilka lat, pewnie sięgniemy po bezpieczną opcję, jaką jest właśnie dysk HDD.

Definitywnie wadami korzystania z tego dysku jest jego wolniejsza i głośniejsza praca w porównaniu z dyskiem SSD. Pracę dysku HDD można porównać do pracy organizmu. Każda uruchomiona aplikacja, nawet jeśli z niej nie korzystamy, działa, tworząc miliony aktywnych sekcji na dysku. Oznacza to, że cały dysk stale pracuje, umożliwiając nam przeglądanie sieci, tworzenie grafik i pisanie tekstów jednocześnie. Wpływa to na obniżenie wydajności dysku, który zwalnia, uruchamiając kolejne aplikacje i foldery.

Szybkość dysku SSD

Jeśli jednak chcemy przeznaczyć na dysk twardy więcej pieniędzy, warto pomyśleć o kupnie dysku SSD. Jego stosunkowo wysoka cena nie jest wyolbrzymieniem. Dysk SSD jest znacznie szybszy niż dysk HDD, co jest zasługą innego mechanizmu działania. Polega ona na tym, że zależnie do tego, na jakim programie pracujemy, dysk skupia się na jednym zadaniu, ignorując inne i nie pozwala im zajmować przestrzeni aktywnej w czasie rzeczywistym. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu pamięci flash, która pozwala przechowywać dane w poszczególnych komórkach – nieaktywne komórki są po prostu zamykane.

Dzięki zastosowaniu tego typu technologii wszystko można zrobić szybciej. W mgnieniu oka można odczytać i zapisać dowolne pliki, programy lub gry i przeskakiwać z jednego zadania do drugiego. Dysk SSD działa nie tylko szybciej – jego praca jest też cicha, co znacznie podnosi komfort jego użytkowania.

Jedną z niewielu wad dysku SSD może być problem w odzyskiwaniu z niego danych, które jest nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku dysku HDD. Zużywa również znacznie mniej energii podczas działania, dzięki czemu czas pracy na laptopie jest znacznie wydłużony.

Rozwiązanie pośrednie?

Nie należy też zapominać o hybrydzie dysków HDD i SSD, czyli dysku SSHD. Nie jest on popularny przez wzgląd na swoją wyższą od dysków HDD cenę i wolniejszą od dysków SSD pracę. Nie spełniają ani kryterium ceny, ani pojemności, przez co często są ignorowane przy zakupie.

Jeśli nie jesteśmy przekonani do żadnego z dysków i szukamy uniwersalnego rozwiązania, możemy pokusić się o kupienie zarówno dysku SSD, jak i HDD – umieszczenie ich obu w jednym komputerze może okazać się znakomitym wyborem, jeśli odpowiednio go przemyślimy.

Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Maxgraph